Menu

Regionalny port lotniczy Przemyśl- Bieszczady

Kampania Instytutu Ekonomicznego na rzecz ożywienia Portu Lotniczego Przemyśl- Bieszczady

Projekt reaktywacji lotniska pod Birczą

lubuskielotnisko

Samorządowcy z Birczy chcą zawalczyć o lotnisko tak, by teren stał się własnością gminy i źródłem dochodów z turystyki.

Turyści zamiast jechać, mogliby przylecieć w Bieszczady lub do Przemyśla. Byłoby zdecydowanie szybciej. Samorząd Birczy już puka do różnych instytucji z prośbami o wsparcie, ale ... droga do lotniska jeszcze daleka.

Ukryte wśród lasów Pogórza Przemyskiego lotnisko robi wrażenie. To ponad kilometrowy pas startowy o szerokości trzydziestu pięciu metrów. Niegdyś korzystali z niego peerelowscy dygnitarze wypoczywający w pobliskim Arłamowie. Okoliczni mieszkańcy wspominają, że lądowały tu nawet odrzutowce. Lotnisko leży na terenie gminy Bircza, ale jest własnością Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych. Samorządowcy namawiają więc leśników, by przekazali im ten 24-hektarowy teren. Oferują w zamian hektary gminnych lasów. Samorządowców z Birczy poparł w tej sprawie Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza.

Przedstawiciele gminy rozmawiali już z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, Agencją Nieruchomości Rolnych i wojewodą. Wszyscy deklarują poparcie, ale konkretnej decyzji brak. Na razie Lasy Państwowe zgodziły się, by z lotniska korzystało zarejestrowane niedawno w Lesku Stowarzyszenie Lotnicze Bieszczady. Sprawa własności wciąż pozostaje otwarta.

TVP Rzeszów 2009

© Regionalny port lotniczy Przemyśl- Bieszczady
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci